пʼятниця, 22 листопада 2024 р.

Небезпечний вплив куріння на здоров’я

  

Небезпечний вплив куріння на здоров’я

    Куріння є складною набутою формою поведінки, яка стає частиною життя курця і впливає на відносини людини зі світом. Потребу закурити викликають різні заняття, думки і почуття.

    Тютюновий дим містить понад 70 хімічних речовин, які викликають рак. Він також містить нікотин, який є психоактивним наркотиком, що викликає сильну фізичну та психологічну залежність. Окис вуглецю в тютюновому димі має негативний вплив, призводять до звуження кровоносних судин, зменшуючи здатність крові переносити кисень. 

    Куріння найчастіше призводить до захворювань, що вражають серце і легені, і зазвичай вражає такі області, як руки або ноги. Перші ознаки проблем зі здоров'ям, пов'язаних з курінням, часто проявляються як оніміння кінцівок. Куріння є основним фактором ризику серцевих нападівхронічної обструктивної  хвороби легень , емфіземи та раку, зокрема раку легенів, гортані, ротової порожнини, підшлункової залози. 

    Найбільший ризик виникнення раку легень відзначений у чоловіків, які почали палити до 15 років. Ризик виникнення раку стравоходу в 5 разів вище у курців в порівнянні з некурцями, а ризик раку шлунка – в 1,5 рази. Виявлено підвищений ризик розвитку раку печінки у курців, особливо в поєднанні з вживанням алкоголю або у інфікованих вірусами гепатиту В і С. Ризик раку сечового міхура і нирки серед курців підвищений в 5-6 разів. Виявлено зв’язок між курінням і раком шийки матки у жінок, інфікованих вірусом папіломи людини.

    Серед чоловіків-курців ризик розвитку раку легенів протягом життя становить 17,2 %; серед жінок-курців ризик становить 11,6 %. 

    Захворювання залежать від кількості років, протягом яких людина курить, і від того, скільки вона курить. Початок куріння в ранньому віці та куріння сигарет з високим вмістом смоли підвищує ризик цих захворювань.

    Доведено, що куріння сприяє прискореному біологічному старінню – функціональні показники організму не відповідають віку – можуть порушуватися функції зору і слуху, опорно-рухового апарату. Також нікотин негативно впливає на зовнішністьпогіршується стан шкіри, зубів, волосся.
 
Безпечного рівня впливу тютюнового диму не існує! Вдихання вторинного тютюнового диму (пасивне куріння) завдає такої ж шкоди здоров’ю, як і безпосереднє вживання тютюну в будь-якій формі.

    Споживачі тютюнової продукції недостатньо обізнані, що електронні пристрої є не менш небезпечні, ніж традиційні сигарети. Престижність куріння рік у рік зменшується, тож тютюнова індустрія знаходить нові шляхи, аби знову перетворити його на тренд. Щоб нав’язати людям нову парадигму куріння, тютюнові компанії позиціонують нові електронні пристрої як ефективний засіб відмови від куріння та безпечніші вироби у порівнянні з традиційними сигаретами.

    Якщо людина кидає палити, то шанси захворіти раком легенів поступово зменшуються в міру усунення шкоди, завданої його організму. Через рік після припинення палити ризик захворіти серцево-судинними захворюваннями вдвічі менший, ніж у тих, хто продовжує курити.

Електронне посилання на визначення фізичної залежності від нікотину (тест Фагерстрома) https://stopsmoking.org.ua/section/test-na-fizicnu-zaleznist-vid-nikotinu-test-fagerstroma

Дізнатись про дієві методи відмови від куріння можна у відео ЦГЗ на YouTubehttps://bit.ly/3pH1ftN

Лікар з загальної гігієни

 Косівсько-Верховинського міжрайонного відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»   

                                                    Володимир  БОВИЧ

 

 

План відмови від куріння

    Відмовитися від курінняце, певною мірою, здобути свободу.

    При відмові від куріння, коли нікотин перестає надодити до організму, курець переживає синдром відміни, який ще називають абстинентним синдромом або «нікотиновою ломкою». Пережити цей період може бути складно, однак цілком реально.

    Після відмови від куріння підвищується продуктивність, оскільки мозок починає працювати краще, зменшується втомлюваність, людина заощаджує час на перекурах, тощо. З’являється більше шансів отримати цікаву роботу (адже дедалі більше компаній однією з вимог до кандидатів висувають відсутність шкідливи звичок).

    Щоб кинути курити не потрібенпонеділок" абонаступний місяць", а лише чіткий покроковий план, який дозволить підготуватися до процесу, продумати основні кроки та передбачити потенційні труднощі.

    Створіть свій план відмови від куріння, дотримуючись таких кроків:

-Призначити дату відмови від курінняБажано, щоб ця дата припадала на один із днів протягом двох наступних тижнів

-Повідомити родину та друзів про моє рішення. Кидати курити простіше, коли ваші рідні та друзі підтримують вас.

-Сформулювати та записати причину або причини, чому я хочу кинути курити. До прикладу: турбота про власне здоров’я, фінансові заощадження, тощо.

-Скласти перелік ситуацій, коли я зазвичай курю. Це допоможе встановити, що може спровокувати мене закурити.

-Приготуватися до боротьби із сильним бажанням закурити. Визначити, як з цим боротися.

-Позбавитись усіх нагадувань про курінняВикинути з дому, машини та робочого місця усі сигарети, запальнички, попільнички. Попрати одяг, щоб позбавитися запаху.

-Подумати про нагороди для себе за певні досягнення (наприклад, сходили у спортзалу, тощо).

-Кидати курити з допомогоюНаприклад: мобільні додатки до телефону, групові заняття, консультація лікаря, тощо.

    Більше інформації, яка допоможе вам кинути курити на сайтіstopsmoking.org.ua

    Що робити, якщо кинути не вдалося? Ні в якому разі не варто опускати руки і винити себе. Але не варто і відразу робити нову спробу. Найдоцільніше взяти відстрочку на пару тижнів або на місяць і обдумати причину своєї невдачі. Саме чесний самоаналіз, накопичення нової енергії і мудрість навчання на власних помилках допоможуть знову почати процес і досягти своєї мети.

    Якщо відчуваєте, що поодинці вам не впоратися і потрібна допомогазверніться за допомогою до фахівця.

    Електронне посилання на тест про готовність кинути курити: https://stopsmoking.org.ua/section/test-na-gotovnist-kinuti-kuriti

 Щодо дотримання вимог антитютюнового законодавства

    Так, 11 липня 2022 року набули чинності норми антитютюнового Закону 1978-ІХ, які, зокрема, розширили перелік місць, де не можна курити.

    Відповідно до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення»:

-забороняється  куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів у приміщеннях закладів ресторанного господарства;

-у місцях  та  закладах,  де  куріння  заборонено (у приміщеннях закладів ресторанного господарствамає бути розміщена  наочна інформація,  яка складається із графічного знака про заборону  куріння та тексту такого     змісту:Куріння заборонено!” 

-у місцях  та  закладах,  де  куріння  заборонено (у приміщеннях закладів ресторанного господарства)  забороняється розміщення попільничок;

-у спеціально   відведених  для  куріння (у приміщеннях  готелів та аналогічних засобів розміщення громадянрозміщується наочна інформація,  яка  складається  із  відповідного  графічного знака та тексту такого змісту: “Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров’ю!”.

    Власникуповноважені  ним  особи  або  орендарі відповідних споруд чи окремих приміщень зобов’язані відвести спеціальні місця для  куріннясумарна площа яких не має перевищувати 10 відсотків загальної  площі  відповідної  споруди  чи  приміщенняобладнані витяжною  вентиляцією  чи іншими засобами для видалення тютюнового диму,  а  також розмістити інформацію, передбачену частиною п’ятою статті 13 «Обмеження щодо реалізації (продажу) та вживання тютюнових виробів» Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення».

    Відповідно до статті 16  «Заборона реклами, стимулювання продажу та спонсорства тютюнових виробів» Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення», забороняються  будь-яка реклама та 

стимулювання продажу тютюнових  виробів,  знаків  для  товарів і послуг, інших об’єктів права  інтелектуальної  власності, під якими випускаються тютюнові вироби, забороняється спонсорство тютюну.

    Відповідно до статті 20  «Відповідальність за порушення законодавства про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на  здоров’я населення»:

-за  розміщення   попільничок   або  куріння   у  приміщеннях   закладів ресторанного  господарства  -  штраф у розмірі  від однієї тисячі гривень до десяти тисяч  гривень

-за невідведення спеціальних місць для куріннянеобладнання їх витяжною  вентиляцією чи  іншими засобами для видалення  тютюнового диму, нерозміщення інформації, передбаченої частиною п’ятою статті 13 цього Закону,  -  штраф  від  однієї  тисячі гривень до десяти тисяч гривень

-за порушення  заборони  щодо  рекламистимулювання  продажу  та спонсорства тютюнових виробів -штраф  від  тридцяти  тисяч  гривень  до п’ятдесяти  тисяч  гривень  за  кожен  факт  реклами  на  окремому рекламному  носії  або  кожний  окремий захід з метою стимулювання продажу  тютюнових  виробів

    Електронні посилання на безоплатний сервіс ЦГЗ МОЗ «Я кидаю курити» stopsmoking.org.ua та сервіс для скарг стосовно куріння в заборонених місцях, незаконну рекламу та порушення правил маркування тютюнової продукції  https://nosmoking.phc.org.ua/.